Skip to main content

Sauna - wypoczynek w Twoim domu

Cele sauny są zawsze te same: wypoczynek, odprężenie, hartowanie i wzmocnienie systemu odpornościowego organizmu. Gwarantuje oczyszczenie organizmu z toksyn, jest idealną profilaktyką w walce z infekcjami i przeziębieniem, a przez intensywne krążenie krwi, skóra staje się jędrniejsza i bardziej dotleniona.
Natomiast sposób i okoliczności w jakich cele te będą osiągane zależą od każdego użytkownika.

W przypadku planowanego domu stosunkowo łatwo o wygospodarowanie odpowiedniego pomieszczenia na saunę lub zespołu pomieszczeń na kompleks rekreacyjny. Właściwa lokalizacja sauny dostosowana do trybu i upodobań domowników, czyni ją funkcjonalną i wygodną.

Warto jeszcze przed wyborem projektu domu odpowiedzieć sobie na pytania:

 • w jaki sposób chcecie i lubicie korzystać z sauny?
 • czy ma ona wraz z siłownią, minibasenem (wieloosobową wanną spa), domowym solarium, tworzyć rodzinne zaplecze rekreacyjne?
 • czy stanie się rytualnym wręcz miejscem spotkań z przyjaciółmi?
 • czy po trudach całego dnia będzie wymarzonym relaksem przed snem?

 

Sauna dla aktywnych

Jest to rozwiązanie dla tych, którzy traktują saunę jako niezbędny element treningu sportowego. W bezpośrednim sąsiedztwie z domową siłownią, wanna spa staje się miejscem regeneracji sił, a przez zmienność gorących i zimnych kąpieli hartuje ciało, poprawia krążenie krwi, dobroczynnie wpływa na zdrowie, a także wyszczupla. Bardzo ważne jest zaplanowanie miejsca do spożywania napojów w celu uzupełnienia ubytków płynów i soli mineralnych. Korzystanie z sauny po ćwiczeniach może powodować nadmierne odwodnienie, dlatego koniecznością jest wypicie dużych ilości wody i soków zarówno po treningu, a także przed i po pobycie w saunie.

Sauna dla towarzyskich

Spotkania z przyjaciółmi w miłej relaksującej atmosferze wcale nie muszą pochłaniać dużych powierzchni. W skromniejszych warunkach domowych, aby dobrze rozplanować funkcję wystarczy wydzielić odpowiednie kąciki: szafa lub półka z wieszakiem zamiast szatni, do mycia i schładzania ciała wystarczy kabina prysznicowa, obok szersza ławka (najlepiej o długości ok. 2m) lub stołek dla krótkiego odpoczynku. Po 2-3-krotnym cyklu: sauna-ochładzanie-wypoczynek, spotkanie dobrze zakończyć kolacją, dlatego najlepiej zlokalizować saunę na parterze. Jeśli planujecie większy kompleks, składający się z kilku pomieszczeń, odpowiedniejsza będzie piwnica koniecznie z możliwością wyjścia i schłodzenia się na świeżym powietrzu. Warto wówczas umieścić na zewnątrz kadź lub beczkę, które idealnie nadają się do zanurzenia zgodnie z zasadą - od dołu do góry, koniecznie łącznie z głową. Za to w zimie można chłodzić się na śniegu.

Sauna dla domatorów

Umiejscowienie sauny w intymnej części domu ma swoje uzasadnienie, jeśli wolicie taką formę relaksu bezpośrednio przed snem. Po cyklu kąpieli, który może trwać łącznie ok. 1,5-3 godzin, zaleca się długi odpoczynek nawet do 3 godzin. Sauna może być zlokalizowana przy łazience ogólnodostępnej na poddaszu bądź w wydzielonej części sypialni małżeńskiej. Ponieważ na poddaszu często brakuje powierzchni na wydzielenie dużego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego, ważna jest analiza funkcji i czynności, jakie człowiek wykonuje, w trakcie i po pobycie w kabinie sauny. Wskazany jest podział czynności na dwie części i rozdzielenie ich do dwóch pomieszczeń: w łazience część mokra, kąpiel higieniczna przed wejściem do sauny i po zakończeniu całego cyklu, wytarcie/wysuszenie, pobyt w kabinie sauny, schłodzenie; w sypialni lub w wydzielonym aneksie wypoczynkowym część sucha, rozebranie się, wypoczynek, ewentualnie wyjście na świeże powietrze (np. na balkon).

RODZAJE SAUN

Korzystając z wielowiekowej tradycji kąpieli w saunie, warto poznać podstawowe rodzaje i dobrać odpowiedni do wymagań użytkowników:

 • Sauna Mokra

Najpopularniejsza w Finlandii i  najczęściej stosowana, gdzie kąpiel rozpoczyna się w temperaturze 50oC, a  wilgotność uzyskana przez polanie kamieni wodą, osiąga 35%. Stopniowo  temperaturę należy zwiększyć do 90oC przy 10-15% wilgotności powietrza.
 

 • Sauna sucha

Jest najgorętsza, ponieważ użytkownik  potraktowany zostaje od samego początku kąpieli temperaturą ok.  100-110oC przy bardzo niskiej wilgotności powietrza, nieprzekraczającej  10%. Następuje szybkie wysuszenie skóry i intensywne pocenie.  Przeznaczona dla najbardziej wytrwałych i doświadczonych użytkowników.

 

 • Sauna parowo-ziołowa

Jest najchłodniejsza, bowiem temperatura osiąga jedynie 45-65oC, natomiast wilgotność jest bardzo wysoka 40-60%. Niewskazana jest wilgotność powietrza powyżej 70% w pomieszczeniach, w których ściany i   sufity wyłożone są drewnem w związku z zagrożeniem gromadzenia się wilgoci oraz rozwoju grzybów i pleśni. W saunie tej można również używać substancji zapachowych. W piecu znajduje się odpowiedni pojemnik na   olejki eteryczne.

Praktyczne porady

 • Planując saunę w swoim domu należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji.
 • Pomieszczenie, w którym znajduje się sauna musi posiadać kanał wentylacyjny. W samej kabinie musi znajdować się otwór nawiewny o powierzchni 200cm2 w ścianie bezpośrednio za piecem, natomiast wylot maksymalnie oddalony od wylotu najlepiej umieścić w suficie.
 • Minimalna wysokość kabiny 2m. Dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji gorącego powietrza między kabiną, a sufitem pomieszczenia, w którym się znajduje, należy pozostawić kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni, podobnie między ścianami kabiny a ścianami pomieszczenia 5-10 cm.
 • Drzwi powinny otwierać się zawsze na zewnątrz, mogą być z drewna, ale nie koniecznie z okienkiem, a najlepiej z hartowanego szkła.
 • Podłoga wyłożona terakotą odporną na działanie wysokich temperatur, na niej niezbędna jest drewniana kartka, uniemożliwiająca poślizgnięcie i poparzenie stóp.
 • Piec powinien być umieszczony na ścianie wejściowej do kabiny, wówczas natychmiastowo ogrzewa powietrze wpadające podczas wchodzenia i wychodzenia z sauny, powinien być zasilany prądem trójfazowym.
 • Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość wypoczynku w saunie jest prawidłowe oświetlenie. Nie może być ono zbyt silne, najlepiej osłonięte drewnianymi abażurami lub umieszczone pod ławkami.
 • Do tego spokojna relaksująca muzyka, ciepłe kolory, naturalne materiały gwarantują pełną regeneracje sił, odpoczynek fizyczny i psychiczny w Twoim domu.

 

Opracowanie: arch. Małgorzata Biel

Copyright © 2024. Studio projektowe PIRAMIDA 64-120 Krzemieniewo, Stary Belęcin 7, Leszno - Gostyń - Śrem - Kościan - Rawicz - Wolsztyn - Wschowa