Skip to main content

Etap XI - Odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych

To ostateczny krok w procesie tworzenia i uzgadniania projektu budowlanego. Stosuje się go rzadko ze względu na przewlekłą procedurę i bardzo niepewny wynik końcowy.
O odstępstwo występuje się zazwyczaj do Ministra Infrastruktury aby uzyskać zgodę na zaprojektowanie, a co za tym idzie – także na wykonanie obiektu w sposób inny, niż to nakazują przepisy techniczno-budowlane.
Odstępstwa dotyczą najczęściej lokalizacji budynku w mniejszych odległościach od granic i sąsiadów, niż te zapisane w Warunkach Technicznych oraz kwestii zacieniania, przesłaniania i nasłonecznienia budynków – zarówno naszego, jak i sąsiednich.
Mogą też dotyczyć wszystkich innych spraw związanych z przepisami budowlanymi.
Wniosek o odstępstwo składamy w miejscowym wydziale architektury urzędu miasta lub starostwa powiatowego, który to wydział „pośredniczy" w całej procedurze. Ciekawe, a jednocześnie frustrujące jest to, że decydujący głos należy właśnie do miejscowego wydziału architektury, zatwierdzającego projekt. Nawet przy upoważnieniu ministra na udzielenie odstępstwa, wydział architektury może ostatecznie wystawić naszemu projektowi opinię negatywną i nie wydać pozwolenia na budowę.

Copyright © 2024. Studio projektowe PIRAMIDA 64-120 Krzemieniewo, Stary Belęcin 7, Leszno - Gostyń - Śrem - Kościan - Rawicz - Wolsztyn - Wschowa