Skip to main content

Jaki projekt domu wybrać?

Wybór domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu.

Przed podjęciem jej warto dobrze się zastanowić, określić własne potrzeby zarówno na daną chwilę jak również te, które mogą pojawić się w przyszłości. Dopiero, kiedy wiemy czego właściwie szukamy, możemy przystąpić do analizy oferowanych projektów.

Jak poznać, czy projekt domu jest dobry, odpowiedni dla twojej rodziny oraz czy pasuje do twojej działki? 

W tym poradniku podpowiemy, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze projektu.

Jeżeli posiadamy działkę budowlaną, na której planujemy budowę, niezbędne jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dostępnym w urzędzie gminy, do którego działka przynależy. Jeżeli plan miejscowy nie został jeszcze uchwalony dla danego terenu konieczne będzie złożenie w urzędzie gminy wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. 

Z powyższych dokumentów dowiemy się jakie ustalenia musi spełniać projekt by dostać pozwolenie na budowę. Należy zwrócić szczególną uwagę na ograniczenia względem wielkości możliwej zabudowy oraz dopuszczalny rodzaj dachu.

Jeżeli jeszcze nie posiadamy działki i istotna jest dla nas konkretna architektura/wygląd budynku możliwe jest wybranie odpowiadającego nam projektu i  poszukiwanie działki, na której taki projekt jest możliwy do zrealizowania tzn. działki z odpowiednimi warunkami zabudowy.

Wielkość czyli: jaki dom wybrać duży czy mały?

Najczęstszym ograniczeniem w tym przypadku jest przewidywany budżet na inwestycje.

Każdy dodatkowy metr kwadratowy domu przekłada się na zwiększenie jego kosztów budowy.

Powinno nam zależeć na tym by budowa przebiegła bezproblemowo i sprawnie dlatego dobrze oszacujmy nasze możliwości i wybierzmy projekt, na który nas stać.

Wielkość powierzchni to jedna z podstawowych informacji odnośnie każdego projektu. Spróbujmy określić potrzeby swojej rodziny. Każdy członek rodziny potrzebuje własnej przestrzeni. Równie ważna jest przestrzeń wspólna, salon, jadalnia oraz kuchnia, ilość łazienek oraz pomieszczenia pomocnicze.

Garaż to oddzielna kwestia. Niewątpliwie trudno umieścić dwustanowiskowy garaż w bryle budynku nie zaburzając jej symetrii tym samym wyglądu. Warto rozważyć budowę garażu wolnostojącego bądź wiaty. 

Powyższe rozwiązania są tańsze w realizacji i być może pomogą w zredukowaniu kosztów budowy.

Zastanówmy się czego potrzebujemy, co jest dla nas najważniejsze, określmy nasze wymagania i dopiero wtedy szukajmy projektu…

Mały dom jest wygodny w użytkowaniu, nie wymaga dużej ilości czasu i energii na sprzątanie. Większa powierzchnia wiąże się z większą ilością prac, które trzeba wykonać by utrzymać dom w nienagannym stanie.

Czasami okazuje się że po jakimś czasie podejmujemy decyzję o zmianie miejsca zamieszkania, dlatego warto pamiętać, że domy powyżej 200 m2 mogą być trudne do sprzedania.

Nasłonecznienie przy wyborze projektu. 

Należy zwrócić szczególną uwagę na układ pomieszczeń względem kierunków świata. To jak budynek będzie zorientowany w dużej mierze zależy od działki budowlanej, na której będziemy budować. Ważne by strefa wejściowa do budynku możliwie znajdowała się od strony północnej.

Każdy projekt dostępny jest w dwóch wersjach : podstawowej oraz lustrzanej, dzięki czemu z łatwością znajdziemy właściwe dla danej działki rozwiązanie. Strefa dzienna powinna być usytuowana od strony południowo-zachodniej, kuchnia najlepiej gdy się znajdzie od strony północno-wschodniej. Sypialnie i pokoje umieść od wschodu, jeżeli chcesz wstawać wraz ze wschodem słońca. Łazienka, pomieszczenia gospodarcze, garderoba i garaż najlepiej jak będą zlokalizowane od strony północnej.

Koszty budowy.

Określając budżet jeszcze przed wyborem konkretnego projektu należy pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z ewentualnym zakupem działki budowlanej, wykonaniem ogrodzenia, przyłączy do sieci, szamba, ogrodu, tarasów, podjazdów oraz wykończenia i wyposażenia pomieszczeń.

Koszt budowy domu w stanie deweloperskim to średnio 1,8 do 3,0 tys. zł/m2.

Copyright © 2024. Studio projektowe PIRAMIDA 64-120 Krzemieniewo, Stary Belęcin 7, Leszno - Gostyń - Śrem - Kościan - Rawicz - Wolsztyn - Wschowa